Keress pénzt a mobiloddal és nyereményjáték!

 

 

Nyereményjátékok és ingyenes termékminták

 

Saját oldalaim (36 db) csoportositva linkajánlóval

 

2010. március 2., kedd

Kaméleon

Kaméleon :

Története
Mintegy 150 kaméleonfaj él Afrikában és a mediterrán régióban, Dél-Európában, Indiában és Sri Lankán. A legnagyobb fajgazdagsággal Madagaszkár és Nyugat-Afrika büszkélkedhet. Megtalálhatók az esőerdőkben és a sivatagi területeken egyaránt, a tenger szintjétől kezdve a 4500 m-es magasságig.
Leírása

A kaméleonok teste a fán és bokrokon lakó életmódhoz maximálisan igazodik: összeforrt ujjú fogólábakkal, kapaszkodásra alkalmas farokkal, egymástól függetlenül mozgatható szemekkel, valamint kilőhető nyelvvel "szerelte fel" őket a természet. A kaméleonok színét elsősorban nem a környezet színe befolyásolja. Az egyedek nem képesek bármilyen szín elérésére. Minden fajnak, nemnek, sőt az egyes példányoknak is megvan a maga színskálája. A színváltozást a kaméleonok a sötét pigmentsejtek vándoroltatásával érik el. Fogságban 2-4 évig is elélhetnek.
Beszerzése
Magyarországon ma már egyre több helyen kaphatók kaméleonok. Ennek ellenére ne kaméleon legyen az első hüllőnk, hiszen tartása sok gondot és odafigyelést jelent még a gyakorlott terraristáknak is. A kaméleonok világszerte védelem alatt állnak, ezért tartásukhoz engedély szükséges!
 Az állat helyének kialakítása
A kaméleonok nagy mozgásterű, jelentős territóriummal rendelkező állatok, ezért viszonylag tágas terráriumban tarthatók jól. A terrárium inkább magas legyen, mint széles. Fontos a megfelelő szellőzőnyílások kialakítása, hiszen a túl alacsony páratartalom éppúgy káros lehet, mint a túl magas. Mindig külön tartsuk a kaméleonokat. Se fajtársat, se egyéb állatot ne rakjunk a terráriumba.
Az ideális hely a terráriumnak egy közvetlen, déli napsütéstől mentes, fényes, meleg, emberek mozgásával kevésbé zavart hely. Rendezzük be a terráriumot az eredeti élőhelyhez hűen. A legcélszerűbb a Ficus benjamina, az orgona vagy a Hibiscus fajok használata.
A kaméleonok helyét napi 9-12 órán keresztül világítsuk meg. Mindig legyen a terráriumban egy meleg és egy hűvösebb rész is. A terrárium hőmérséklete éjszaka sem eshet 10 °C alá.
Etetés-itatás

A kaméleonok kizárólag élő rovarokkal, esetleg kisebb hüllőkkel és emlősökkel táplálkoznak. Megfigyeltek már néhány esetben növényi táplálékot (levél) felvevő kaméleont is! Fogságban elsősorban a tücsök, sáska, viaszmoly és hernyója, gyászbogárlárva, légy, valamint a szopós egér jöhet szóba táplálékként. Ezen táplálékok a hazai díszállat-kereskedésekben beszerezhetőek. Fontos a táplálék vagy a víz vitaminozása legalább hetente egyszer. Itatás és páratartalom tekintetében jó szolgálatot tehet a terráriumba épített belső tó vagy szökőkút.
Gondozás

A kaméleonok viszonylag nagy vízigényűek, ezért naponta kétszer permetezzük a terráriumot (a cseppeket nyalogatva isznak az állatok a növényekről és az üvegről). Vigyázzunk, hogy főleg vedléskor ne érje sok víz a kaméleon bőrét, mert ez gombás megbetegedésekhez vezethet. Néhány példány edényből is iszik. A kaméleonok is szeretnek napozni, ezért jó időben napoztassuk az állatokat. Télen fluoreszcens csövekkel pótolhatjuk a napsütést. Ügyeljünk arra, hogy az állatokat huzatnak, nagy hőmérsékletkülönbségeknek ne tegyük ki, mert könnyen megfáznak.

Szaporítás

A legtöbb faj tojásrakó. A nőstények spermamegőrzők, vagyis képesek a hímivarsejteket akár egy évig is életképesen raktározni. A tojásrakás általában a párzást követő 3-6. héten történik. A kelés (inkubáció) fajtól függően akár közel egy évig is eltarthat. Még a lerakott tojások kelése között is nagy eltérések lehetnek. A tojások keltetése igen nagy figyelmet igénylő feladat. A jól beállított páratartalom és a hőmérséklet nagyon fontos a keltetés során.

M.B.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése